Dzisiaj odbywa się ogólnopolski strajk zorganizowany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W związku z tym, oczekuje się utrudnień na drogach we wszystkich województwach, głównie na dojazdach do większych miast oraz trasach szybkiego ruchu. Według informacji policji, planowanych jest 580 protestów. W województwie kujawsko-pomorskim niektóre drogi już zostały zablokowane.
W wyniku protestu rolników całkowicie zablokowany jest ruch na węźle Brzeg autostrady A4. Rzeczniczka oddziału GDDKiA w Opolu, Agata Andruszewska, poinformowała, że dla pojazdów do 3,5 tony możliwy jest zjazd przez MOP Wierzbnik.
O godzinie 09:13 w środę rolnicy zablokują odcinek S3 w Świebodzinie i w Gorzowie Wielkopolskim. Policja już zamknęła jeden z węzłów w kierunku Zielonej Góry, samochody będą kierowane na objazdy.
Protestujący rolnicy zablokowali w środę rano autostradę A1 na węźle Łódź-Północ oraz A2 w okolicach węzła Emilia. Na A1 nieprzejezdna jest jezdnia w stronę Gdańska, a na A2 w obu kierunkach. W ciągu dnia należy spodziewać się kolejnych utrudnień na wielu ważnych drogach w Łódzkiem.
Z powodu rolniczych protestów zablokowana jest w obu kierunkach trasa S7 na wysokości Nowego Dworu Gdańskiego – poinformowała GDDKiA. Policja wyznaczyła objazdy.
Poważne blokady na drogach dojazdowych do Kielc. Rolnicy protestują w kilku miejscach, m.in. przy rondzie Cedzynie na drodze krajowej nr 74.
Zgodnie z zapowiedziami, w środę rano rolnicy zablokowali drogi dojazdowe do Kielc, blokady stanęły w siedmiu miejscach. Utrudnienia w ruchu rozpoczęły się też na drogach w całym regionie. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwają policjanci. Nie zanotowano incydentów.
W Warmińsko-Mazurskiem zablokowana została droga ekspresowa 7 w Pawłowie koło Olsztynka. Policja kieruje na objazdy.
Europejscy rolnicy protestują przeciwko napływowi ukraińskich produktów, zaniżaniu lokalnych cen i wprowadzaniu nieuczciwej konkurencji.
Państwa UE i Parlament Europejski zgodziły się w środę na ograniczenie importu z Ukrainy produktów rolnych zwolnionych z ceł – jaj, drobiu, cukru, ale także owsa, kukurydzy i miodu – odpowiadając na protesty rolnicze w Europie. Jak wynika z komunikatu prasowego Parlamentu Europejskiego, wstępna umowa przedłuża na rok zwolnienie z ceł przyznane Ukrainie od 2022 r., ale z „mechanizmami ochronnymi” ukierunkowanymi na niektóre produkty wrażliwe.