Podjęto kolejny konkretny krok w kierunku finansowania polskiej elektrowni jądrowej – podpisano list intencyjny z Amerykanami, przewidujący wsparcie projektu kwotą 4 miliardów złotych.
Polska spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) poinformowała w środę o podpisaniu listu intencyjnego z amerykańską instytucją DFC (U.S. International Development Finance Corporation), dotyczącego wsparcia projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce kwotą 4 miliardów złotych.
Wsparcie USA dla polskiego programu energetyki jądrowej.
– Zaangażowanie tak istotnej instytucji ma dla nas znaczenie nie tylko finansowe; to także wyraz zainteresowania naszego projektu ze strony administracji amerykańskiej – stwierdził Wojciech Rosiński, dyrektor pionu finansowego PEJ.
Dodał, że podpisany list intencyjny jest rezultatem wielomiesięcznych rozmów prowadzonych przez PEJ z tą oraz innymi czołowymi amerykańskimi instytucjami, które są zainteresowane transformacją energetyczną nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Otrzymany list intencyjny od DFC to kolejny dokument dotyczący finansowania projektu elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie. Wcześniej podobną deklarację wsparcia, na kwotę około 70 miliardów złotych, przedstawił amerykański Export-Import Bank (Exim Bank). W realizację tej inwestycji na Pomorzu zaangażowane jest amerykańskie konsorcjum z udziałem firm Westinghouse i Bechtel. Zarówno DFC, jak i Exim Bank należą do czołowych instytucji finansowych na świecie.
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce.
Polska Elektrownia Jądrowa (PEJ), w całości należąca do Skarbu Państwa, jest inwestorem i przyszłym operatorem elektrowni jądrowej na Pomorzu. Spółka uzyskała decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji obiektu o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. Ponadto PEJ zawarła umowę z konsorcjum Westinghouse-Bechtel na zaprojektowanie elektrowni.
Rząd złożył do Komisji Europejskiej wniosek o notyfikację pomocy publicznej, która obejmuje dokapitalizowanie spółki kwotą 60 mld zł oraz zawarcie kontraktu różnicowego.
Elektrownia ma być zbudowana w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z najnowszymi deklaracjami rządu, wylanie pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy blok planowane jest na 2028 rok, a zakończenie jego budowy przewidywane na 2035 rok.