Niegdyś motor napędowy całej Unii Europejskiej, niemiecki przemysł wciąż traci na sile. Oczekiwano odbicia, jednak, jak to ostatnio często bywa z danymi z Niemiec, rzeczywistość negatywnie zaskoczyła analityków.
Ekonomiści prognozowali, że produkcja przemysłowa w Niemczech wzrośnie w październiku o 1% w porównaniu z wrześniem. Jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna – według danych Destatis produkcja spadła o 1%. Na 20 ostatnich prognoz dotyczących niemieckiego przemysłu analitycy aż 15 razy okazali się zbyt optymistyczni, co niemal stało się już tradycją. W ujęciu rocznym sytuacja wygląda jeszcze gorzej, ukazując dalszy spadek dynamiki niemieckiego giganta.
W porównaniu z październikiem 2023 roku niemiecki przemysł, największy w Europie, odnotował spadek o 4,75%, pogłębiając wrześniowy wynik, który wynosił 4,2% rok do roku. Dane wskazują, że sytuacja stale się pogarsza.
Produkcja energii spadła o 8,9%
„Na ogólny rozwój przemysłu w październiku 2024 roku największy wpływ miała produkcja energii, która po dostosowaniu sezonowym i kalendarzowym spadła o 8,9% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Negatywnie wpłynął także spadek produkcji w przemyśle motoryzacyjnym, który wyniósł 1,9%” – komentuje dane Destatis.
Po uwzględnieniu efektów kalendarzowych produkcja w energochłonnych branżach przemysłu spadła o 0,8% w październiku 2024 roku w porównaniu do października 2023 roku. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,9%.
Dane te są bardzo niepokojące dla Polski, ponieważ wiele polskich przedsiębiorstw kieruje większość swojego eksportu do Niemiec, a u nas zlokalizowani są podwykonawcy niemieckich koncernów. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku eksport do Niemiec stanowił 27% łącznego eksportu Polski.
Wyższe ceny prądu w Polsce.
Przy decyzji niemieckich firm o utrzymaniu produkcji w Polsce istotne będą nie tylko wynagrodzenia pracowników, ale także ceny energii elektrycznej. Te ostatnie są obecnie znacznie wyższe w Polsce niż w Niemczech. Cena spotowa energii elektrycznej na piątek ustalona w czwartek wyniosła w Polsce 114,78 euro za MWh, podczas gdy w Niemczech była to kwota 86,37 euro za MWh. Z danych o produkcji wynika, że na spadek cen w Niemczech z pewnością wpływa także niższy popyt.
W kontraktach rocznych na giełdzie EEX cena energii na 2025 rok w Polsce wyniosła w czwartek 98,94 euro za MWh, a w Niemczech 95,24 euro, co oznacza, że różnica jest już znacznie mniejsza niż w przypadku cen spotowych. Większość zużycia energii w gospodarce jest rozliczana właśnie na podstawie kontraktów rocznych.