Meksykańskie władze odmówiły administracji prezydenta USA Donalda Trumpa zgody na lądowanie amerykańskiego samolotu wojskowego przewożącego deportowanych migrantów – poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na urzędników z obu państw.
W piątek amerykańskie samoloty przetransportowały około 160 osób do Gwatemali, jednak planowany lot transportowego samolotu C-17 do Meksyku został odwołany z powodu braku zgody tamtejszych władz – poinformował Reuters.
Decyzję, o której jako pierwsza poinformowała stacja NBC News, potwierdzili zarówno meksykański, jak i amerykański urzędnik. Meksykański rozmówca nie ujawnił powodów odmowy.
Po objęciu urzędu 20 stycznia, Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, wysłał tam 1,5 tys. żołnierzy, uznał meksykańskie kartele narkotykowe za „zagraniczne organizacje terrorystyczne”, zmienił nazwę Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską i zagroził nałożeniem 25-procentowych ceł na towary z Meksyku.
Amerykański urzędnik poinformował Reuters, że po raz pierwszy, odkąd pamięta, do deportacji migrantów z USA wykorzystano samoloty wojskowe. Pentagon zapowiedział, że siły zbrojne zajmą się transportem ponad 5 tysięcy imigrantów.
Koniec z programami pomocy dla imigrantów
Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA polecił wstrzymanie kilku programów pozwalających imigrantom na tymczasowe osiedlanie się w Stanach Zjednoczonych, w tym kluczowej inicjatywy umożliwiającej wjazd obywatelom Ukrainy – poinformował w sobotę dziennik „New York Times”.
W wydanej dyrektywie władze nakazały natychmiastowe wstrzymanie podejmowania „ostatecznych decyzji” dotyczących wniosków składanych w ramach tych programów, aż do ich weryfikacji przez administrację.