W środę Unia Europejska zdecydowała o wprowadzeniu ceł odwetowych na towary ze Stanów Zjednoczonych. Nowe stawki, sięgające do 25 proc., obejmą amerykański eksport o łącznej wartości 22 miliardów euro. Część taryf zacznie obowiązywać już od połowy kwietnia. Decyzja Brukseli jest bezpośrednią odpowiedzią na nałożenie przez USA dodatkowych ceł na stal i aluminium.
Decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone w odpowiedzi na amerykańskie taryfy na stal i aluminium poparły niemal wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej — poinformowało w środę unijne źródło. Jedynym krajem, który zagłosował przeciw, były Węgry.
Proponowaną listę towarów objętych cłami przedstawiła w poniedziałek Komisja Europejska, odpowiedzialna za politykę handlową UE. W środę lista została zatwierdzona przez przedstawicieli państw członkowskich w drodze głosowania.
W opublikowanym komunikacie Komisja Europejska zaznaczyła, że cła odwetowe mogą zostać zawieszone w każdej chwili, jeśli Stany Zjednoczone zgodzą się na sprawiedny i zrównoważony rezultat negocjacji.
„Unia Europejska uważa amerykańskie taryfy za nieuzasadnione i szkodliwe – zarówno dla gospodarki USA i UE, jak i dla globalnego rynku” – podkreślono w oświadczeniu. Bruksela zaznaczyła również, że preferuje rozwiązania wypracowane na drodze negocjacji, które będą równoważne i korzystne dla obu stron.
Dokument zawierający listę towarów objętych cłami, do którego dotarła PAP, liczy 67 stron. Znalazły się na niej m.in. produkty rolne, takie jak drób, owoce, orzechy oraz soja. Wśród objętych taryfami towarów są także motocykle i jachty.
Z listy wyłączono jednak whisky – decyzja ta miała związek z obawami niektórych państw członkowskich, zwłaszcza producentów win, przed ewentualnym odwetem ze strony USA wobec europejskich alkoholi.
Zatwierdzone przez Unię Europejską cła są odpowiedzią na decyzję Stanów Zjednoczonych z 12 marca o podniesieniu do 25 proc. stawek celnych na stal i aluminium importowane do USA. Unijne taryfy będą wprowadzane stopniowo – pierwsza ich część zacznie obowiązywać od połowy kwietnia, kolejna od 16 maja. Dodatkowo, od 1 grudnia podwyższone zostaną stawki celne na wybrane towary, w tym m.in. soję i orzechy.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, unijne cła obejmą amerykańskie towary, których import do UE w 2024 roku osiągnął wartość 22 miliardów euro. Dla porównania, eksport stali i aluminium z Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych wyniósł 26 miliardów euro.
Unia Europejska nie odpowiedziała jeszcze na tzw. cła wzajemne, które zaczęły obowiązywać w środę. Stany Zjednoczone objęły nimi partnerów handlowych mających nadwyżkę w obrotach z USA. W przypadku towarów pochodzących z UE, stawka wynosi 20 procent.