Europa się zbroi. Wspólne zakupy i wsparcie dla inwestycji
W ramach nowej strategii UE będzie zachęcała państw członkowskich do współpracy na etapie udzielania zamówień na zdolności obronne. Program obejmuje także wsparcie inwestycji państw członkowskich i europejskiego przemysłu obronnego. Docelowo państwa UE mają do 2030 roku zamawiać co najmniej 40 proc. sprzętu obronnego w ramach tej współpracy. KE chce, by do tego samego roku wartość wewnątrzunijnego handlu produktami obronnymi stanowiła co najmniej 35 proc. wartości unijnego rynku obronnego. KE chce też, żeby do 2030 roku kraje UE 50 proc. swoich wydatków na obronność przeznaczały na zakupy w innych krajach członkowskich.
Pierwsza w historii unijna strategia dotycząca przemysłu obronnego została zaprezentowana we wtorek w Brukseli. Inicjatywa ma zwiększyć potencjał obronny państw członkowskich i usprawnić proces zakupu broni i amunicji. Ma do tego służyć mechanizm wspólnych zakupów – taki, jaki był stosowany w przypadku szczepionek przeciwko Covid-19.
Nowa strategia to odpowiedź UE na trwającą wojnę w Ukrainie. „Dwa lata temu nieuzasadniona i trwająca wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie oznaczała powrót konfliktu o wysokiej intensywności na naszym kontynencie (…). Aby zwiększyć gotowość europejskiego przemysłu obronnego, państwa członkowskie muszą inwestować więcej, lepiej, wspólnie i w Europie” – podano w komunikacie prasowym.
Brutalna wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie przywróciła do Europy szeroko nasiloną wojnę. Po dziesięcioleciach niepełnego wykorzystania środków musimy więcej inwestować w obronność, ale musimy zrobić to lepiej i wspólnie. Silny, odporny i konkurencyjny europejski przemysł obronny jest imperatywem strategicznym i warunkiem wstępnym zwiększenia naszej gotowości obronnej. Musimy również zwiększyć nasze wsparcie wojskowe dla Ukrainy, w tym poprzez wspieranie jej bazy przemysłowej sektora obronnego. Niniejsza strategia oznacza zmianę paradygmatu w kierunku Unii, która jest silnym podmiotem w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony oraz lepszym partnerem, zgodnie z celami Strategicznego kompasu – skomentował Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa.