Twórca Red is Bad opuścił areszt za poręczeniem majątkowym w wysokości 2,5 BTC, czyli około 1 mln zł. Kwota została wpłacona w kryptowalucie Bitcoin.
Rzecznik Prokuratury Krajowej, Przemysław Nowak, poinformował, że wobec Pawła S., podejrzanego o nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), zastosowano środki wolnościowe, w tym poręczenie majątkowe.
Jak ustaliła PAP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy, poręczenie majątkowe wpłacono w kryptowalucie Bitcoin. Kwota wyniosła 2,5 BTC, co na początku lutego odpowiadało około 1 mln zł.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar, zapytany w czwartek wieczorem o Pawła S., przypomniał, że w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w RARS zarzuty postawiono 11 osobom.
Bodnar zaznaczył, że w przypadku Pawła S. prokuratura uznała, iż wszystkie czynności dowodowe wymagające aresztu zostały zakończone. Podkreślił jednak, że postępowanie nadal trwa i ma charakter rozwojowy.
Ścigany przez Interpol
Paweł S. był poszukiwany czerwoną notą Interpolu od 10 października 2024 r. Wcześniej wydano za nim list gończy oraz europejski nakaz aresztowania. Pod koniec października ubiegłego roku został zatrzymany na Dominikanie i deportowany do Polski. Następnego dnia w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej w Katowicach usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, współdziałania w przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariuszy RARS oraz prania brudnych pieniędzy. Był przesłuchiwany przez kilka dni.
Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zdecydował 5 listopada, że Paweł S. pozostanie w areszcie do 28 stycznia. Decyzja ta została podjęta na wniosek Prokuratury Krajowej, która domagała się utrzymania tego środka zapobiegawczego. Kilka tygodni później postanowienie stało się prawomocne, gdy Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił zażalenie obrony.
Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w działalności RARS jest prowadzone przez śląski pion Prokuratury Krajowej od 12 kwietnia 2024 r. Postępowanie wszczęto 1 grudnia 2023 r. w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, a jego prowadzenie powierzono CBA, Mazowieckiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu oraz Biuru Spraw Wewnętrznych Policji. Podstawą były materiały zgromadzone przez CBA oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Według Prokuratury Krajowej zgromadzone dowody wskazują na nadużycia przy realizacji zadań RARS, w tym pomijanie procedur wynikających z ustawy Prawo zamówień publicznych.