Premier Donald Tusk poinformował, że udzielił kontrasygnaty decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o ogłoszeniu żałoby narodowej w sobotę. Zgoda szefa rządu była w tym przypadku niezbędna, choć zazwyczaj traktowana jest jako formalność.
Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową w związku ze śmiercią papieża Franciszka. Była to 20. taka decyzja w historii III Rzeczypospolitej – dotychczas żałoba narodowa była ogłaszana w Polsce 19 razy.
Żałoba narodowa będzie obowiązywać w dniu pogrzebu papieża, czyli w sobotę, 26 kwietnia. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda wraz z małżonką wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka.
Czym jest kontrasygnata?
Kontrasygnata to podpis premiera, który jest wymagany, by decyzja prezydenta mogła wejść w życie. W przypadku żałoby narodowej, ustanawianej rozporządzeniem prezydenta, konieczne jest jej zatwierdzenie właśnie poprzez kontrasygnatę szefa rządu. Choć przepisy nie precyzują, w jakich dokładnie sytuacjach należy ogłaszać żałobę narodową, decyzję podejmuje prezydent, a kontrasygnata premiera traktowana jest zazwyczaj jako formalność – dotychczas nie zdarzyło się, by premier zakwestionował taką decyzję.
Żałoba narodowa jest wyrazem głębokiego szacunku i żalu, obejmującym zarówno instytucje państwowe, jak i codzienne życie obywateli. Nie oznacza jednak dnia wolnego od pracy – nie obowiązuje zakaz handlu, a sklepy pozostają otwarte.
Premier Tusk zostanie w kraju na czas pogrzebu
Premier Donald Tusk poinformował, że to prezydent Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę podczas uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka w Watykanie. – Byłem również w kontakcie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, on także weźmie udział w uroczystościach, podobnie jak marszałek Senatu – przekazał szef rządu.
Sam premier nie uda się do Watykanu. Jak wyjaśnił, obowiązuje niepisana zasada, że „ktoś z tej czwórki powinien jednak pilnować spraw w kraju”.