Ulewny deszcz spowodował już pierwsze podtopienia, m.in. na Śląsku i w województwie łódzkim. Ze względu na trudne warunki pogodowe ewakuowano uczestników obozów harcerskich i młodzieżowych w czterech regionach kraju.
Niż genueński Gabriel przyniósł intensywne opady deszczu, które będą utrzymywać się również w kolejnych dniach. Pierwsze poważne skutki gwałtownej pogody odnotowano we wtorek po południu na Śląsku. W Rudzie Śląskiej doszło do zalania obniżonego odcinka ulicy Asfaltowej, przebiegającego pod wiaduktem. Zgromadzona woda uniemożliwiła przejazd zarówno samochodom, jak i tramwajom, co spowodowało czasowy paraliż komunikacyjny w tej części miasta.
— Woda zebrała się wyjątkowo wysoko. Z powodu prowadzonych prac remontowych muł i piasek z budowy spłynęły do studzienek kanalizacyjnych, zatykając odpływy. Konieczne było odpompowanie wody — poinformował st. kpt. Maciej Małczak, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Rudzie Śląskiej.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dotyczące dalszych intensywnych opadów.
Jak przekazał Maciej Małczak, ruch pod wiaduktem został całkowicie zablokowany. Na zalanej jezdni utknął samochód osobowy z automatyczną skrzynią biegów – pojazd został całkowicie zalany i konieczne było użycie specjalistycznego sprzętu do jego bezpiecznego usunięcia.
Służby wodno-kanalizacyjne zostały wezwane do oczyszczenia studzienek z mułu i piasku naniesionego przez deszcz. Na miejscu prowadzono prace porządkowe i zabezpieczające.
Jak poinformowała bryg. Aneta Gołębiewska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach, od północy do godziny 18 we wtorek strażacy w województwie śląskim interweniowali łącznie 111 razy w związku z intensywnymi opadami. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w powiecie bielskim i Bielsku-Białej (27) oraz w powiecie częstochowskim i samej Częstochowie (11).
Zdecydowana większość interwencji dotyczyła pompowania wody z zalanych piwnic, posesji i dróg (54 przypadki). W 33 sytuacjach strażacy usuwali powalone drzewa, a w trzech zgłoszono uszkodzenia dachów budynków mieszkalnych. Dodatkowo, z uwagi na zagrożenie, profilaktycznie ewakuowano pięć obozów harcerskich, w których przebywało łącznie niemal 400 osób.

Województwo Opolskie
Na terenie województwa opolskiego strażacy interweniowali w związku z dziesięcioma zdarzeniami dotyczącymi powalonych drzew. Jak przekazał rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, w miejscowości Boboluszki w powiecie głubczyckim prowadzone są działania prewencyjne – strażacy zabezpieczają obszar, na którym istnieje ryzyko lokalnych podtopień.
Województwo Łódzkie
We wtorek w województwie łódzkim służby interweniowały 14 razy w związku z nagłymi zjawiskami pogodowymi. Działania dotyczyły głównie usuwania powalonych drzew oraz wypompowywania wody z zalanych piwnic.
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i burzami wojewoda łódzki Dorota Ryl zarządziła ewakuację obozów harcerskich i młodzieżowych działających na terenie regionu. W sumie ponad tysiąc uczestników zostało przeniesionych w bezpieczne lokalizacje.
Województwo Mazowieckie
Na Mazowszu strażacy przeprowadzili relokację lub ewakuację 11 obozów harcerskich. – Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami wypoczynku i gotowi do udzielenia pomocy – poinformował bryg. Karol Kroć, rzecznik prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Zaznaczył również, że sytuacja jest dynamiczna i może się zmieniać. Działania objęły powiaty: miński, nowodworski, legionowski i gostyniński.