Rosjanie wzmocnili swoje pozycje w Donbasie

Zdjęcia satelitarne jednoznacznie potwierdzają, że Rosjanie wzmocnili swoje pozycje w Donbasie z obawy przed ewentualną ukraińską ofensywą. Potężne umocnienia zbudowano, wykorzystując wagony, tworząc tzw. “pociąg carski” o długości aż 30 kilometrów, który znajduje się kilka kilometrów od linii frontu.

Wygląda na to, że Rosjanie przygotowują się na możliwy ukraiński kontratak. W obwodzie donieckim utworzono 30-kilometrową zaporę obronną z 2,1 tysiąca wagonów pociągów towarowych, co potwierdzają zdjęcia satelitarne z początku lutego. Rosjanie znacznie rozbudowali te zasieki, a Instytut Studiów nad Wojną (ISW) określił tę konstrukcję jako “pociąg carski”.

Linia kolejowa ciągnie się od okupowanej Oleniwki do Wołnowachy, około sześć kilometrów od linii frontu. Ten obszar był stosunkowo spokojny w momencie rozpoczęcia budowy umocnień.

ISW zaznaczył, że “pociąg carski” został najprawdopodobniej utworzony w celu obrony przed ukraińską ofensywą, jednak zauważono, że “Rosjanie mogą także wykorzystać pociąg do innych celów”.