Izrael i palestyńska organizacja Hamas osiągnęły porozumienie w sprawie zawieszenia broni oraz wymiany zakładników i więźniów, które ma wejść w życie 19 stycznia – poinformował premier Kataru, Mohammed bin Abdulrahman as-Sani. Katar odegrał rolę mediatora w tych negocjacjach.
„Pierwszy etap porozumienia potrwa 42 dni i obejmie zawieszenie broni oraz wycofanie sił izraelskich na wschód, z dala od obszarów zamieszkanych” – poinformował premier Kataru.
Siły izraelskie zostaną następnie rozmieszczone wzdłuż granicy Strefy Gazy, co „pozwoli na wymianę więźniów i ciał oraz umożliwi powrót osób przemieszczonych do ich domów”.
Jak zaznaczył, przestrzeganie porozumienia będzie monitorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone – trzy kraje, które pełniły rolę mediatorów w negocjacjach.
Wcześniej media poinformowały, że zgodnie z porozumieniem Hamas oraz sprzymierzeni z nim bojownicy mają uwolnić 33 zakładników, którzy zostali wzięci podczas ataku tej organizacji na Izrael 7 października 2023 roku. Będą to wszystkie kobiety, dzieci oraz mężczyźni powyżej 50. roku życia. Z kolei Izrael ma zwolnić kilkuset palestyńskich więźniów.
Najpóźniej 16. dnia po wejściu w życie zawieszenia broni mają rozpocząć się negocjacje dotyczące kolejnego etapu, który obejmie uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, trwałe zawarcie rozejmu oraz całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy.
Trzeci etap negocjacji będzie dotyczył zwrotu wszystkich pozostałych ciał zakładników oraz rozpoczęcia odbudowy Strefy Gazy pod nadzorem Egiptu, Kataru i Narodów Zjednoczonych.
Wojna między Izraelem a Hamasem rozpoczęła się w październiku 2023 roku, kiedy organizacja ta oraz powiązana z nią koalicja zbrojnych ugrupowań terrorystycznych zaatakowały Izrael. Bojownicy uderzyli w przygraniczne kibuce, bazy wojskowe oraz młodzież biorącą udział w festiwalu muzycznym. W wyniku ataków zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 krajów. 251 osób zostało porwanych i przewiezionych do Strefy Gazy.
W odpowiedzi na te wydarzenia Izrael rozpoczął szeroko zakrojoną operację zbrojną. Według władz palestyńskich w jej wyniku życie straciło już ponad 46 tys. Palestyńczyków.